| Camera | 48MP+13MP+8MP+2MP Main, 32MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.5 inches AMOLED Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) | |
| OS | Android 10.0 (Ten) | |
| Chipset | Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G | |
| RAM | 8 GB, 12 GB RAM | |
| Memory | 128 GB, 256 GB ROM | |
| Battery | 4025 mAh Li-Po Battery |
| Name | Oppo Reno 3 Pro 5G |
|---|---|
| Model | Reno 3 Pro 5G |
| Price | Tk 62,080 |
| Brand | Oppo |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | December,2019 |
|---|---|
| Launch Date | Release December,2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | 5G band 41(2500), 78(3500), SA/NSA |
| Network Speed | HSPA, LTE-A, 5G 3.7/1.6 Gbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.5 inches, 103.5 cm2 (~89.7% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 402 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| Primary Camera | Quad: 48 MP, (wide) 13 MP, (telephoto), 2X Optical Zoom 8 MP, (ultrawide) 2 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | Dual-LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Body Dimensions | 159.4 x 72.4 x 7.7 mm (6.28 x 2.85 x 0.30 in) |
|---|---|
| Body Weight | 171 g |
| Body Build | Front Glass (Gorilla Glass 6), Back Glass (Gorilla Glass 5), Aluminum Frame |
| Body Color | Black, White, Starry Night, Sunrise |
| Operating System | Android 10.0 (Ten) |
|---|---|
| User Interface (ui) | ColorOS 7 |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| Chipset | Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8 GB, 12 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4025 mAh |
| Battery Charging | Fast Battery Charging 30W: 50% in 20 min (VOOC Flash Charge 4.0) |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint -under display, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast Battery Charging 30W: 50% in 20 min (VOOC Flash Charge 4.0) |
Oppo Reno 3 Pro 5G is my favorite phone. Recently i buy this phone.
Display: 6.7 Inches OLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 60MP Front
Chipset: Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: EMUI 14, no Google Play Services
Battery: Li-Po 4500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.58 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+24MP+8MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 1080 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 10800 mAh Battery
View Details →
Display: 14.0 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 20MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, MIUI Pad 14
Battery: Li-Po 10000 mAh, non-removable Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 32MP Front
Chipset: MediaTek Dimensity 8100-Max (5 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13, ColorOS 13
Battery: 4500 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches LTPO4 AMOLED Display
Camera: 50MP+13MP+8MP Main, 16MP Font
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 13
Battery: 4700 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP+12MP Main, 32MP Font Camera
Chipset: Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, OriginOS 3
Battery: 4810 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+50MP Main, 16MP Font
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 13, MyOS 13
Battery: 5100 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 12.1 Inches Display
Camera: 13MP+AF Main, 16MP Font
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 13, Redmagic OS 8
Battery: 10000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+32MP+8 MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: 4600 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.82 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+5MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Snapdragon 7 Gen 1
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 4600 mAh Battery
View Details →