| Camera | 16 MP+20 MP Main,20 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.28 inches AMOLED Display | |
| Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 8.1 Oreo | |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 | |
| RAM | 6 GB RAM | |
| Memory | 128 GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Po 3400 mAh Battery |
| Name | Oppo R15 Dream Mirror Edition |
|---|---|
| Model | R15 Dream Mirror Edition |
| Price | TK. 51,990 |
| Brand | Oppo |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | March, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Release April 1st, 2018 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.28 inches, 98.9 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio |
| Display Resolution | 1080 x 2280 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 401 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 - ColorOS 5.0 |
| Primary Camera | Dual: 16 MP (f/1.7, 1/2.6`, 1.22 µm, PDAF) + 20 MP (f/1.7, 1/2.8`, 1 µm), , phase detection autofocus, LED Flash |
|---|---|
| Secondary Camera | 20 MP, f/2.0, 1080p |
| Camera Features | Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps |
| Body Dimensions | 155.3 x 75 x 7.5 mm (6.11 x 2.95 x 0.30 in) |
|---|---|
| Body Weight | 155.3 x 75 x 7.5 mm (6.11 x 2.95 x 0.30 in) |
| Body Build | Front glass, ceramic body |
| Body Color | Ceramic Black, Dream Mirror Red |
| Operating System | Android 8.1 Oreo |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 |
| Memory Internal | 128 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Ram | 6 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3400 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Fingerprint/rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging: VOOC Flash Charge ,5V/4A MP4/H.264 player, MP3/WAV/eAAC+/FLAC player, Document viewer, Photo/video editor |
Display: 10.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 8MP Main, 5MP Front
Chipset: Yes
RAM: 4GB RAM
OS: Android 14, One UI 6.1
Battery: Non-removable Li-Po 7040 mAh Battery
View Details →
Display: 6.55 Inches OLED Display
Camera: 50MP+16MP+5MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13, Flyme 10
Battery: Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.1 Inches PRO IGZO OLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 12MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1
RAM: 6GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.58 Inches IPS LCD Display
Camera: 200MP+24MP+16MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 10800 mAh Battery
View Details →
Display: 6.4 Inches IGZO OLED Display
Camera: 50.3MP+8MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: Android 12, upgradable to Android 13
Battery: 5050 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.9 Inches Retina LTPO OLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Apple S9
RAM: No RAM
OS: WatchOS 10
Battery: 308 mAh Li-IonBattery
View Details →
Display: 1.9 Inches LTPO OLED Display
Camera: No
Chipset: Apple S9
RAM: N/A
OS: watchOS 10
Battery: Non-removable Li-Ion 308 mAh Battery
View Details →
Display: 6.55 Inches P-OLED Display
Camera: 50MP+13MP Main, 32MP Font Camera
Chipset: MediaTek Dimensity 1050 (6 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 12.7 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 13MP Front
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: 10200 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 12.7 Inches 3k AMOLED Display
Camera: 8MP Main 13MP Front Camera
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 10200 mAh, non-removable Battery
View Details →