| Camera | 16 MP+20 MP Main, 25 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.42 inches AMOLED Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 8.1 Oreo | |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 | |
| RAM | 8 GB RAM | |
| Memory | 512 GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery |
| Name | Oppo Find X Lamborghini Edition |
|---|---|
| Model | Find X Lamborghini Edition |
| Price | TK. 166,500 |
| Brand | Oppo |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | June, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Release August, 2018 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat16 1024/150 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.42 inches |
| Display Resolution | 6.42 inches |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~401 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Primary Camera | Dual: 16 MP (f/2.0, PDAF, OIS) + 20 MP (f/2.2), phase detection autofocus, dual-LED dual-tone flash |
|---|---|
| Secondary Camera | 25 MP (f/2.0) |
| Camera Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps |
| Body Dimensions | 156.7 x 74.2 x 9.6 mm (6.17 x 2.92 x 0.38 in) |
|---|---|
| Body Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| Body Color | Black (carbon fiber texture back) |
| Operating System | Android 8.1 Oreo |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 |
| Memory Internal | 512 GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8 GB |
| Battery Type | Non-removable |
|---|---|
| Battery Capacity | Li-Ion 3400 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | MP3/eAAC+/WAV player |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-G |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging: 100% in 35 min (SuperVOOC Flash Charge 5V/10A 50W), MP4/H.264/FLAC player MP3/eAAC+/WAV player Document viewer Photo viewer/editor |
Love this phone not just because of very fast charging and long durable battery(despite of two sims) but features as well.
Display: 12.9 Inches LED LCD Display
Camera: 12MP+10MP Main, 12MP Front Camera
Chipset: Apple M1
RAM: 16GB RAM
OS: iPadOS 14.5.1, upgradable to iPadOS 14.6
Battery: Li-Po (40.88 Wh), non-removable Battery
View Details →
Display: 11.0 Inches Liquid Retina IPS LCD Display
Camera: 12MP+10MP Main, 12MP Front Camera
Chipset: Apple M2 Chipset
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po 7538 mAh (28.65 Wh), non-removable Battery
View Details →
Display: 12.9 Inches LCD Display
Camera: 12MP+10MP+TOF 3D Main, 12MP Front
Chipset: Apple M2
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po 10758 mAh Battery
View Details →
Display: 12.9 Inches LED LCD Display
Camera: 12MP+ 10MP+TOF 3D Main, 12MP Front
Chipset: Apple M1
RAM: 16GB RAM
OS: iPadOS 14.5.1, upgradable to iPadOS 14.6
Battery: Li-Po (40.88 Wh), non-removable battery
View Details →
Display: 8.1 inch AMOLED Display
Camera: 11MP Camera
Chipset: Qualcomm Snapdragon 888
RAM: 6GB RAM
OS: Android 11
Battery: 4000 mAh Li-Poly Lithium Polymer Battery
View Details →
Display: 6.39 inch AMOLED Display
Camera: 40MP+20MP+8MP Main, 24MP Front
Chipset: HiSilicon Kirin 980 (7 nm)
RAM: 8 GB RAM
OS: Android 9.0 Pie
Battery: 4200 mAh Li-Po Battery
View Details →