| Camera | 2 MP Main Camera | |
|---|---|---|
| Display | 2.4 inches TFT Display | |
| Sim | Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM | |
| OS | No OS | |
| Chipset | Qualcomm MSM8905 Snapdragon 205 | |
| RAM | 512 MB RAM | |
| Memory | 4 GB ROM | |
| Battery | 1500 mAh Li-Ion Battery |
| Name | Nokia 8110 4G |
|---|---|
| Model | 8110 4G |
| Price | Tk. 7,200 |
| Brand | Nokia |
| Type | Feature Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | February, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Released July, 2018 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | TFT |
|---|---|
| Display Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~27.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Display Density | 167 ppi density |
| Primary Camera | 2 MP, LED Flash |
|---|---|
| Secondary Camera | No |
| Camera Features | Geo-tagging |
| Video | Yes |
| Body Dimensions | 133.5 x 49.3 x 14.9 mm (5.26 x 1.94 x 0.59 in) |
|---|---|
| Body Weight | 117 G (4.13 oz) |
| Body Build | Plastic body |
| Body Color | Traditional Black, Banana Yellow |
| Operating System | KaiOS |
|---|---|
| CPU | Dual-core (2x1.1 GHz Cortex-A7) |
| GPU | Adreno 304 |
| Chipset | Qualcomm MSM8905 Snapdragon 205 |
| Memory Internal | 4 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 64 GB |
| Ram | 512 MB RAM |
| Battery Type | Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 1500 mAh Battery |
| Battery Stand by | Up to 600 h (3G) |
| Battery Talk time | Up to 11 h (3G) |
| Music | Up to 48 h |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
|---|---|
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Messaging | SMS |
|---|---|
| Browser | WAP 2.0/ HTML |
| Made By | Finland |
|---|---|
| Other Features | Google Search, Maps, Assistant Facebook, Twitter Audio/Video player |
The phone quality is very strong. It,s look awesome.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 8.0 Inch HD Plus IPS Display
Camera: 2MP Main, 0.3MP Front
Chipset: Allwinner A523 Chipset
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Non-Removable Battery
View Details →
Display: 8.4 Inches FHD Display
Camera: 5MP Main, 5MP Front
Chipset: UNISOC T606
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 4000mAh Lithium-ion Battery
View Details →
Display: 6.56 Inchs IPS LCD Display
Camera: 8MP+2MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 3GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc SC9863A1 (28nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12 (Go edition)
Battery: 4000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.83 inches LCD Display
Camera: No
Chipset: No
RAM: No
OS: Proprietary OS
Battery: 289 mAhNon-removable Li-Ion Battery
View Details →
Display: 5.2 Inches IPS Display
Camera: 5MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek MT6737 (28 nm)
RAM: 1GB RAM
OS: Android 7.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.26 Inches IPS LCD Display
Camera: 5MP+0.3MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android 13 (Go edition)
Battery: Non-removable Li-Po 3000 mAh Battery
View Details →
Display: 10.1 Inch TFT IPS Display
Camera: 5MP Main 2MP Front Camera
Chipset: Allwinner A523 64-bit Processor
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Li-ion Battery
View Details →