| Brands | Nikon Brand | |
|---|---|---|
| Model | AF-S DX NIKKOR 55-300mm | |
| Lense Type | Telephoto type | |
| Lense Mount | AF Mount | |
| Water Resistant | No Resistant | |
| Zoom Type | Standard zoom | |
| Max Focal Length | 55-300mm length | |
| Designed For | Nikon DSLR |
| Name | Nikon AF-S DX NIKKOR 55-300mm |
|---|---|
| Model | AF-S DX NIKKOR 55-300mm |
| Price | Tk. 23,000 |
| Brand | Nikon |
| Type | Camera Lenses |
| Showroom | Click Here |
| Focal Length aperture | 55-300 mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/ 4.5-5.6 |
| Lens Construction | 6/8 |
| Diagonal Angle of View | 5°20'-28°50' |
| Focusing Distance | 4.6ft(1.4 m) |
| Filter Size | 1m (3.28ft) |
| Zoom Type | Standard |
| Compatible Format | DX |
| Min. focal length | 55 mm |
| Max. focal length | 300 mm |
| Focus Adjustment | Manual/Auto |
| Water Resistant | No Resistant |
| Stable For | Ultra-wide |
| Warranty | No Warranty |
Little lens but quality is grate.
Brand: Nikon
Model: Nikon 70-300mm
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: Nikon F (FX) Mount
Zoom Type: AF-S VR Zoom-NIKKOR
Max Focal Length: 70–300 mm
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 20.1 Megapixels
Video: 1280 x 720
Connectivity: USB 2.0, Multi (AV/USB)
Sensor type: 1/2.3 Inch Super HAD CCD
Warranty: 1 year warranty
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 20.3 MP Megapixel
Video: 1080p full HD
Connectivity: Yes
Sensor type: Yes
Warranty: 1 year warranty
View Details →
Brand: Nikon Brand
Model: AF-S Nikkor 50mm f/1.8G Lens
Lense Type: compact FX-format prime lens
Lense Mount: Nikon F-Bayonet
Zoom Type: Lens not zoomable
Max Focal Length: Maximum Aperture f/ 1.8
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 20.4 Megapixel
Video: Full HD 1080p Video
Connectivity: Micro HDMI, Hi-Speed USB Connectivity
Sensor type: CMOS Sensor
Warranty: 1 year warranty
View Details →
Camera type: Point and Shoot
Megapixel: 20.2 MP Megapixel
Video: 1080p video Resolution
Connectivity: WiFi and NFC connectivity
Sensor type: ype Back-Illuminated CMOS
Warranty: 1 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Video Camera
Megapixel: 16 MP CMOS Sensor Megapixel
Video: 1080p Full HD
Connectivity: Hi-Speed USB
Sensor type: CMOS sensor
Warranty: 1 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Point and Shoot
Megapixel: 20.2 MP Megapixel
Video: 1080p
Connectivity: WiFi and NFC connectivity
Sensor type: CMOS sensor
Warranty: 1 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Point and Shoot
Megapixel: 20.3 MP Megapixel
Video: 1080p
Connectivity: USB, Micro HDMI,
Sensor type: Sensitivity Sensor
Warranty: 01 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Video camera
Megapixel: 9.2 MP Megapixel
Video: 1920 x 1080
Connectivity: Composite Video Out, HDMI Terminal
Sensor type: MOS Sensor
Warranty: 01 Years Service Warranty
View Details →