| Processor | Intel Core i7-8550U | |
|---|---|---|
| Display | 14 Inches | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 | |
| OS | Genuine Win 10 | |
| RAM | 8GB DDR4 RAM | |
| Memory | 512GB SSD | |
| Battery | 4-Cell Li-Polymer Battery | |
| Warranty | 02 years International Warranty |
| Name | MSI PS42 8M Core i7 8th Gen |
|---|---|
| Model | PS42 8M Core i7 8th Gen |
| Price | Tk 89,990 |
| Brand | MSi |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | 802.11 ac Wi-Fi |
|---|
| Display Type | FHD |
|---|---|
| Display Size | 14 Inches |
| Display Resolution | 1920x1080 |
| Webcam | HD type (30fps@720p) |
|---|
| Body Dimensions | 322 x 222 x 15.9 mm |
|---|---|
| Body Weight | 1.18 kg |
| Operating System | Genuine Win 10 |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-8550U Processor (8M Cache, 1.80 GHz up to 4.00 GHz) |
| Ram | 8GB DDR4 RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB SSD |
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4-Cell |
| Audio | 2x 2W Speaker |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | 802.11 ac Wi-Fi |
| Bluetooth | Bluetooth v4.2 |
| USB | 2x Type-C USB3.1 Gen1 2x Type-A USB3.1 Gen1 |
| Made By |
|---|
Battery life great when the machine power managed.
Display: 14.0 Inch FHD IPS LCD LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 48Wh Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7540U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 32GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3 Cell 75WHr internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD IPS-level Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 54 Wh, ExpressCharge Capable, Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: 8-Core, 16-threads Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell, 54 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1235U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Chrome
Battery: 3-cell, 58-WHr Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 41Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 41 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch HD Plus BrightView Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →