| Camera | 13 MP+5 MP Main, 13 MP+5 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.7 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) | |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) | |
| RAM | 3 GB RAM | |
| Memory | 32 GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Ion 3000 mAh Battery |
| Name | Lenovo K9 |
|---|---|
| Model | K9 |
| Price | TK. 10,200 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | October, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Release October, 2018 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~74.8% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 282 ppi density |
| Primary Camera | Dual: 13 MP, f/2.2, 1/3`, 1.12µm, PDAF 5 MP, f/2.4, 1.12µm, depth sensor |
|---|---|
| Secondary Camera | Dual: 13 MP, f/2.2, 1/3`, 1.12µm, PDAF 5 MP, f/2.4, 1.12µm, depth sensor |
| Camera Features | LED Flash |
| Video | 1080p@30fps, 1080p@60fps |
| Body Dimensions | 153.8 x 72.9 x 8 mm (6.06 x 2.87 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 155 g (5.47 oz) |
| Body Color | Black, Blue |
| GPU | PowerVR GE8320 |
|---|---|
| Operating System | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| Memory Internal | 32 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Ram | 3 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-G |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint /rear-mounted, accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | NO |
| Other Features | Fast battery charging 2A/5V 10W, MP4/H.264 player, MP3/WAV/eAAC+/Flac player, Photo/video editor, Document viewer |
|---|
It takes like 20 minutes to recharge full battery..this phone is great
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5010 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches PLS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →