| Camera | 13 MP Main, 8 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.22 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go Edition) | |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 | |
| RAM | 3 GB RAM | |
| Memory | 32 GB ROM | |
| Battery | 3260 mAh Li-Po Battery |
| Name | Lava Z92 |
|---|---|
| Model | Z92 |
| Price | Tk. 15,990 |
| Brand | Lava |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | January, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released January, 2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.22 inches, 96.6 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 270 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Primary Camera | 13 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Dual-LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 156.9 x 75.8 x 8 mm (6.18 x 2.98 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 159.2 gm |
| Body Build | Info. not available |
| Body Color | Green |
| Operating System | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
|---|---|
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 |
| Memory Internal | 32 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Ram | 3 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3260 mAh Battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint -rear-mounted, accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+/Flac player |
Awesome phone. All is good.
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6769H Helio G88 (12nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13.5
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inch IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC TIGER T616
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.82 Inch IPS INCELL Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: MediaTek Helio G85 SoC
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, Dido OS
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13 R OS
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, MIUI 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.75 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Kirin 710A (14 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 4.0
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.82 Inches IPS LCD Display
Camera: 64MP+2MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Unisoc T616 (12 nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →