| Camera | 64MP+8MP+2MP+2MP Main, 16MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.63 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Single SIM (Nano-SIM) | |
| OS | Android 10 | |
| Chipset | MediaTek Helio G80 | |
| RAM | 8GB RAM | |
| Memory | 128GB ROM | |
| Battery | 4500 mAh Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Name | Huawei Mate 40 Lite E |
|---|---|
| Model | Mate 40 Lite E |
| Price | Tk25,000 |
| Brand | Huawei |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | December, 2020 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM) |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 6.63 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 64MP 8MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP f/2.2 |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 2160p @30fps, 3840×2160 pixels |
| Body Weight | 197 G |
|---|---|
| Body Color | Midnight Black, Breathing Crystal, Phantom Purple |
| Operating System | Android 10 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 and 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Chipset | MediaTek Helio G80 |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | 4500 mAh |
|---|---|
| Battery Capacity | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| Sensors | Fingerprint rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|
Nice quality.
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, OriginOS 4
Battery: Non-removable Li-Ion 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
RAM: 4GB, 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Funtouch 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, OriginOS 4
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 12.1 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, HyperOS
Battery: Non-removable Li-Po 10000 mAh Battery
View Details →
Display: 12.1 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HyperOS
Battery: Non-removable Li-Po 10000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches PLS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6020
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches OLED Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →