| Camera | 48MP+8MP+2MP+2MP Main, 32MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.26 inches LTPS IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) | |
| OS | Android 9.0 (Pie) | |
| Chipset | HiSilicon Kirin 810 | |
| RAM | 6 GB RAM | |
| Memory | 128 GB ROM | |
| Battery | 4000 mAh Li-Po Battery |
| Name | Huawei Mate 30 Lite |
|---|---|
| Model | Mate 30 Lite |
| Price | Tk. 37,000 |
| Brand | Huawei |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | September,2019 |
|---|---|
| Launch Date | Release September,2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM) |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.26 inches, 96.2 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 412 ppi density |
| Primary Camera | Quad: 48 MP 8 MP, (ultrawide) 2 MP, Dedicated Macro Camera 2 MP, Depth sensor |
|---|---|
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 156.1 x 73.9 x 8.3 mm (6.15 x 2.91 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 178 g |
| Body Color | Black, Aurora, Emerald Green |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.27 GHz Cortex-A76 & 6x1.88 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MP6 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 810 |
| Memory Internal | 128 GB |
|---|---|
| Memory External | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Ram | 6 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh Battery |
| Battery Charging | Fast Battery Charging 20W |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint -rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging 20W |
Actually it's best for Battery.
Display: 6.7 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM7675 Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+8MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android Wear OS 4
Battery: Non-removable Li-Ion 500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches Fluid AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 4600 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches IPS LCD Display
Camera: 108MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 680 4G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: EMUI 14, no Google Play Services
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →