| Processor | AMD Ryzen 7-3700U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 inches Display | |
| Graphics Card | Radeon Vega 10 Integrated Graphics | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 8GB DDR4 2400 Mhz RAM | |
| Memory | 512GB SSD | |
| Battery | 56 Wh Lithium-ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Huawei Honor MagicBook 14 2019 |
|---|---|
| Model | Honor MagicBook 14 2019 |
| Price | Tk 52,095 |
| Brand | Huawei |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Dual WLAN Faster 2 x 2 MIMO |
|---|
| Display Type | FHD IPS ultra thin anti glare screen178degree viewing angle, 81% screen-to-body ratio, NTSC 45%; contrast 800: 1 and 250 nits |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inches |
| Display Resolution | 1920 x 1080 Pixels, density of 157 PPI |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 32.30 x 22.10 x 1.58 cm / 12.72 x 8.7 x 0.62 inches |
|---|---|
| Body Weight | 1.38 Kg |
| Body Color | Gray, Purple, Silver |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 7-3700U Processor, Quad Core 2.1GHz up to 3.7GHz CPU clock |
| Ram | 8GB DDR4 2400 Mhz |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB SSD |
| Battery Type | Lithium-ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 56 Wh |
| Battery Backup | Upto 9 hours |
| Audio | 4 speakers with Dolby Atmos support |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Dual WLAN Faster 2 x 2 MIMO |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| USB | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| Made By |
|---|
This has been a very good laptop.
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7520U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Li-Polymer 47Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED LCD Display
Processor: Intel Core i3-N305 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home in S mode 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Li-Ion 40Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i3 10110U Processor
RAM: 8GB DDR4 2666MHz RAM
OS: Windows 10
Battery: 3 cells Lithium-Ion Smart Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Core i5-8259U Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Core i7 Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 3 cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.1 Inches FHD LED Display
Processor: Intel Core i7-6660U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200 MHz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4500mAh 51.3Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inches FHD Display
Processor: Intel Core i7-8750H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 RAM
OS: Windows 10 Pro 64-bit
Battery: Li-ion 6-cell 5500mAh 62Wh Battery
Warranty: 2 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Matte LED Screen Display
Processor: Intel Kaby Lake Core i7-7700HQ Processor
RAM: 16GB DDR4L 1.2V 2666MHz RAM
OS: Windows 10 Home 64-Bit
Battery: 3-Cell Li-Po (Lithium-Ion Polymer) Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →