| Engine Displacement | 124.73 cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | Air cooled, 4 stroke, SI engine | |
| Mileage Per Liter | 65 kmpl Mileage | |
| Top Speed Ability | 102.92 kmph Max Speed | |
| Maximum Power | 10.3 PS @ 7500 rpm | |
| Maximum Torque | 10.3 Nm @ 5500 rpm | |
| Kerb Weight | 123 Kg Weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Disc, Rear: Drum |
| Name | Honda CB Shine SP |
|---|---|
| Model | CB Shine SP |
| Price | Tk 146,000 |
| Brand | Honda |
| Type | Standard Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Air cooled, 4 stroke, SI engine |
|---|---|
| Displacement | 124.73 cc |
| Maximum Power | 10.3 PS @ 7500 rpm |
| Maximum Torque | 10.3 Nm @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Wet, Multi Plate |
| Ignition | Digital CDI |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 5 Speed |
| Stroke | 57.8 mm |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Analogue and Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Passenger Footrest | No |
| ARAI Mileage | 65 kmpl |
|---|---|
| Highway Mileage | 65 kmpl |
| Max Speed | 102.92 kmph |
| 0-60 Kmph | 7.16 Sec |
| 0-100 Kmph | 13.43 Sec |
| Quarter Mile | [email protected] kmph Sec |
| 30-70 kmph | 8.2 |
| 40-80 kmph | 9.57 Sec |
| Braking (60-0 Kmph) | 2.54s, 17.46m Sec |
| Braking (80-0 Kmph) | 2.91s, 24.15m Sec |
| Chassis | Diamond |
|---|---|
| Body Type | Commuter Bikes |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Spring Loaded Hydraulic Type |
| Body Graphics | Yes |
| Length | 2007 mm |
|---|---|
| Width | 762 mm |
| Height | 1085 mm |
| Fuel Capacity | 10.5 L |
| Ground Clearance | 1.3 L |
| Wheelbase | 1266 mm |
| Kerb Weight | 123 Kg |
| Headlight | Halogen |
|---|---|
| Tail Light | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12 V, 3 Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-80/100-18 Rear :-80/100-18 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-18 inch, Rear :-18 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | 240 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 25 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 25 psi |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| Full Digital Meter | Yes |
| Battery | 12V 3Ah (MF) |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Tachometer | No |
| Gear Indicator | No |
| Fuel Warning Indicator | No |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | No |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Digital |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |
This bike comes with best in class looks. The engine performance is too good.
Engine Disp: 124.7 cc Engine
Engine Type: 4 - stroke cylinder OHC, Air cooled,
Mileage PL: 65 kmpl Mileage
Top Speed: 115 kmph Top Speed
Maximum Power: 8 KW @ 7500 RPM
Brakes Style: Front: Disc & Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 125 cc Engine
Engine Type: Air Cooled, Single Cylinder, 4-Stroke, 2-Valve, SOHC
Mileage PL: 65 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 100 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 8.2 Bhp @ 7000 RPM
Brakes Style: Brake Front: Single Disc with ABS, Rear: Drum Brake
View Details →
Engine Disp: 150cc
Engine Type: Single Cylinder
Mileage PL: 45 Kmpl
Top Speed: 110 Kmph Top Speed
Maximum Power: 8.7KW @8500rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 149.2 cc Engine
Engine Type: Air Cooled, 4 - Stroke Single Cylinder OHC
Mileage PL: 65.1 Kmpl Mileage
Top Speed: 107 Kmph Max Speed
Maximum Power: 15.6 bhp @ 8500 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 149.5 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-stroke, Air cooled
Mileage PL: 45 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 120 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 13.5Ps @ 8000 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 149 cc Engine
Engine Type: Air-cooled, 4 stroke, Single Cylinder
Mileage PL: 35 KM/L Mileage
Top Speed: 110 KM/H Top Speed
Maximum Power: 8.3 KW @ 8000rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 149.5 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-stroke, Air cooled
Mileage PL: 45 KM/L Mileage
Top Speed: 120 KM/H Top Speed
Maximum Power: 13.5Ps @ 8000rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 125 cc Engine
Engine Type: Single cylinder , 4 stroke
Mileage PL: 67 KM/L Mileage
Top Speed: 100 KM/H Top Speed
Maximum Power: 11 bhp @ 8000 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 109.7 cc Engine
Engine Type: Single-Cylinder, 4 Stroke
Mileage PL: 62 kmpl Mileage
Top Speed: 80 kmph Max Speed
Maximum Power: 7.9 bhp @ 7500 rpm
Brakes Style: Brake Front: Drum, Rear: Drum
View Details →