| Camera | 8MP Main, 5MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 4.95 inches TFT Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 8.1 Oreo | |
| Chipset | Mediatek MT6739WA | |
| RAM | 2GB RAM | |
| Memory | 16GB Internal Storage | |
| Battery | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
| Name | Energizer Power Max P490S |
|---|---|
| Model | Power Max P490S |
| Price | TK 12,700 |
| Brand | Energizer |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | June, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Release June, 2018 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 4.95 inches |
| Display Resolution | 480 x 960 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~217 ppi |
| Primary Camera | 8MP VGA, autofocus, dual-LED dual-tone flash |
|---|---|
| Secondary Camera | 5MP, LED flash |
| Camera Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 139 x 65.8 x 12 mm (5.47 x 2.59 x 0.47 in) |
|---|---|
| Body Weight | 139 gm |
| Body Color | Black |
| Operating System | Android 8.1 Oreo |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Chipset | Mediatek MT6739WA |
| Memory Internal | 16GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 32GB (dedicated slot) |
| Ram | 2GB |
| Battery Type | Non-removable |
|---|---|
| Battery Capacity | Li-Ion 4000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | MP3/WAV/FLAC/eAAC+ player |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes- 3.5mm jack |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Features Sensors Fingerprint -rear-mounted, accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Java | No |
| Made By | France |
|---|---|
| Other Features | MP4/H.264 player, MP3/WAV/FLAC/eAAC+ player, Photo/video editor, Document viewer |
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inch IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC TIGER T616
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5010 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13 R OS
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches PLS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →