| Engine Displacement | 121.26 cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | Single Cylinder, 4-Stroke, Air-cooled | |
| Mileage Per Liter | 60 Kmph (Approx) Mileage | |
| Top Speed Ability | 100 Kmph (Approx) Top Speed | |
| Maximum Power | 10.0Kw @ 6500rpm | |
| Maximum Torque | 7.6 Nm @ 8500 rpm | |
| Kerb Weight | 121.5 KG Weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Disc, Rear: Drum |
| Name | Dayun Deviser 125 |
|---|---|
| Model | Deviser 125 |
| Price | Tk. 98,900 |
| Brand | Dayun |
| Type | Standard Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Single Cylinder, 4-Stroke, Air-cooled |
|---|---|
| Displacement | 121.26 cc |
| Maximum Power | 6.9 KW @ 6500 RPM |
| Maximum Torque | 7.6 NM @ 8500 RPM |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air cooled |
| Starting | Electric / Kick |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Wet Type |
| Ignition | CDI |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 5-speed |
| Bore | Info. Not Available |
| Stroke | Info. Not Available |
| Compression Ratio | Info. Not Available |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Pass Switch | No |
| Clock | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| ARAI Mileage | 60 KM/L |
|---|---|
| Max Speed | 100 KM/H |
| Chassis | Info. Not Available |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic Hydraulic |
| Rear Suspension | Mechanical Spring |
| Length | 2030 mm |
|---|---|
| Width | 820 mm |
| Height | 1340 mm |
| Fuel Capacity | 14L |
| Ground Clearance | 190mm |
| Wheelbase | 1320mm |
| Kerb Weight | 121.5 kg |
| Headlight | 12V, 35-35W |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12V |
| Low Fuel Indicator | Bulb |
| Tyre Size | Front :2.75 – 15, Rear : 3.25-18 |
|---|---|
| Tyre Type | Info not available |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | Info. Not Available |
| Rear Brake Diameter | Info. Not Available |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| Full Digital Meter | No |
| Battery | 12V |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Tachometer | Digital |
| Fuel Gauge | Yes |
| Engine Kill Switch | BDT |
| Clock | No |
| Pass Light | Yes |
This is a family bike and comfortable for everyone.
Engine Disp: 3000 watt Engine
Engine Type: Electric Bikes
Mileage PL: 75-100 Km/charge Mileage
Top Speed: 60 to 65 kmfeatures 1 Top Speed
Maximum Power: 0 Bhp @ 0 RPM
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 110cc Engine
Engine Type: Four stroke, single cylinder, air cooled
Mileage PL: 50 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 90 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 7.7 Bhp @ 5000 RPM
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 99.7 cc Engine
Engine Type: 4-stroke, single cylinder, air-cooled.
Mileage PL: 95 KM/L Mileage
Top Speed: 85 KM/H Top Speed
Maximum Power: 7.5 bhp @ 7500 rpm
Brakes Style: Brake Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 102 cc Engine
Engine Type: Single cyl, 2-valve
Mileage PL: 96.9 Kmpl Mileage
Top Speed: 90 KM/H (Approx) Top Speed
Maximum Power: 7.9 PS @ 7500 rpm
Brakes Style: Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 124 cc Engine
Engine Type: Air-cooled, 125cc Single-overhead-cam
Mileage PL: 65 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 100 KM/H Top Speed
Maximum Power: 7.5 kW @ 8500 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 106.67cc Engine
Engine Type: Four stroke, single cylinder, Air cooled
Mileage PL: 63 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 100 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 5.8 kw at 5000 rpm
Brakes Style: Brake: Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 110 cc Engine
Engine Type: 4-stroke, Air-cooled, Single cylinder
Mileage PL: Info not available
Top Speed: Info not available
Maximum Power: Info not available
Brakes Style: Brake: Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 97.2cc Engine
Engine Type: Air Cooled , 4 Stroke Single Cylinder OHC
Mileage PL: 70 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 80 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 5.7 KW @ 7500 rpm
Brakes Style: Brake: Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 106.67cc Engine
Engine Type: Four stroke, single cylinder, air cooled
Mileage PL: 63 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 100 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 5.8 kw at 5000 rpm
Brakes Style: Brake: Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 107cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-stroke Air-cooling
Mileage PL: 45 km mileage
Top Speed: 90 km/h top speed
Maximum Power: 5.2/8000
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →