| Camera type | DSLR Camera | |
|---|---|---|
| Megapixel | 18.0 Megapixel | |
| Video | 1920 x 1080 Pixels at 30 fps | |
| Sensor type | CMOS Sensor | |
| Display type | 3.0 inch Clear View II TFT LCD | |
| Connectivity | HDMI, USB, TV Out | |
| Battery | Rechargeable Li-ion Battery LP-E8 | |
| Warranty | 03 Years Service Warranty |
| Name | Canon EOS 650D |
|---|---|
| Model | EOS 650D |
| Price | Tk. 32,700 |
| Brand | Canon |
| Type | DSLR Camera |
| Showroom | Click Here |
| Remote control | No |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI | Yes, Mini HDMI |
| Wireless | No |
| Storage Type | SD / SDHC / SDXC / Eye-Fi Card |
|---|
| Camera type | DSLR Camera |
|---|---|
| Sensor size | 22.3 x 14.9 mm ( APS-C Canon ) |
| Processor | DIGIC 5 |
| Max resolution | 5184 x 3456 Pixels |
| Sensor type | CMOS |
| Optical Zoom | 1.5x - 10x |
| Maximum shutter speed | 1/4000 s |
|---|---|
| Built-in flash | Pop-Up |
| External flash | Hot-shoe, Wireless plus Sync connector |
| Flash modes | Auto, On, Off, Red-eye |
| Format | H.264, Motion JPEG, MOV |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Resolutions | 1920 x 1080 Pixels at 30 fps |
| ISO | 100 - 25600 |
|---|---|
| White balance presets | White Balance Presets (6) |
| Image stabilization | No |
| Custom white balance | Yes |
| Image Format | JPEG (Fine, Normal), RAW (14bit, Canon original RAW 2nd edition), RAW + Large JPEG |
| Image Quality levels | JPEG: (L) 5184x3456, (M) 3456x2304, (S1) 2592x1728, (S2) 1920x1280, (S3) 720x480 | RAW: (RAW) 5184x3456 |
| Autofocus | Yes |
|---|---|
| Lens mount | EF/EF-S |
| Focal length multiplier | 18-55mm |
| Number of focus points | f/4-5.6 |
| Digital Zoom | Zoom (1.5x - 10x) |
| Screen Type | TFT LCD |
|---|---|
| Screen Size | 3.0 inch Clear View |
| Screen dots | 1040K dots |
| Viewfinder type | Quick-return half mirror, Fully Articulated LCD |
| Viewfinder coverage | Coverage (95%) |
| Viewfinder magnification | Magnification (0.85x) |
| Touch screen | Yes |
| Weight (inc. batteries) | 575 g |
|---|---|
| Dimensions | 133 x 100 x 79 mm |
| Battery | Rechargeable Li-ion Battery LP-E8 |
| Battery capacity | 440, AC Adapter Kit ACK-E8 |
My daughter loves her camera. It is easy to use and takes great pictures. She is a beginner and will continue to be able to grow into this camera learning what all the feature can do.
Brand: Sony
Model: FE 28-70mm
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: Lens Mount Sony FE 28-70mm
Zoom Type: Telephoto Zoom
Max Focal Length: 23 to 69mm Focal Lens
View Details →
Camera type: DSLR Camera
Megapixel: 10 Megapixels
Video: Full HD
Connectivity: Wi-Fi, USB
Sensor type: CMOS Sensor
Warranty: 2 Years Service Warranty
View Details →
Brand: Canon Brand
Model: 35mm f/2 IS Model
Lense Type: USM Lens
Lense Mount: Maximum Aperture f/2 Mount
Zoom Type: USM Lens Zoom
Max Focal Length: 35mm focal length
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 10 Megapixels
Video: HD recording mood
Connectivity: USB, HDMI Connectivity
Sensor type: CMOS sensor
Warranty: 1 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Video camera
Megapixel: Megapixel
Video: 1920 x 1080 Full HD Video Resolution
Connectivity: Hi-Speed USB HDMI Headphone Jack Digital
Sensor type: MOS Sensor
Warranty: 01 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: DSLR
Megapixel: 8.2 Megapixel
Video: Full HD 1080p Video
Connectivity: USB, HDMI, Microphone, Wi-fi
Sensor type: CMOS Sensor
Warranty: 1 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: DSLR camera
Megapixel: 18.0 Megapixels
Video: 1080p Full HD
Connectivity: USB, HDMI, Wi-fi Connectivity
Sensor type: CMOS Sensor
Warranty: 3 Years
View Details →
Brand: Nikon Brand
Model: Nikon AF-S NIKKOR 85mm
Lense Type: telephoto
Lense Mount: Nikon Mount
Zoom Type: 3.1 in. (80 mm) x 2.9 in. (73 mm)
Max Focal Length: 67mm
View Details →
Camera type: Video Camera
Megapixel: 7 Megapixel
Video: MPEG-4 AVC/H.264
Connectivity: HDMI, TV Out, Microphone
Sensor type: Exmor R CMOS Sensor
Warranty: 03 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: DSLR camera
Megapixel: 24.1 megapixel
Video: MOV type
Connectivity: USB, HDMI, Microphone, Wi-fi
Sensor type: CMOS sensor
Warranty: 03 Years Service Warranty
View Details →