| Camera type | DSLR Camera | |
|---|---|---|
| Megapixel | 24.1 Megapixels | |
| Video | MP4, MOV format | |
| Sensor type | CMOS APS-C Senor | |
| Display type | 3:2 Clear View II TFT | |
| Connectivity | Bluetooth & Wi-Fi | |
| Battery | Rechargeable Li-ion Battery | |
| Warranty | 03 Years Service Warranty |
| Name | Canon EOS 250D |
|---|---|
| Model | EOS 250D |
| Price | Tk 47,000 |
| Brand | Canon |
| Type | DSLR Camera |
| Showroom | Click Here |
| Remote control | No |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI | No |
| Wireless | Yes |
| Storage Type | SD, SDHC, SDXC |
|---|
| Camera type | DSLR camera |
|---|---|
| Sensor photo detectors | Yes |
| Minimum shutter speed | 30-1 sec |
|---|---|
| Maximum shutter speed | 4000 sec |
| Built-in flash | Yes |
| Flash modes | Auto |
| Format | MP4, MOV |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Resolutions | 3840 x 2160 pixel |
| ISO | Auto (100-25600) |
|---|---|
| White balance | Yes |
| Image Format | JPEG , RAW |
| Autofocus | Yes |
|---|---|
| Focal length | Approx. 1.6x the focal length of the lens |
| Lens Mount | EF mount |
| Screen Type | Clear View II TFT |
|---|---|
| Screen Size | 3:2 inch |
| Screen dots | 1040 K |
| Viewfinder | Yes |
| Live view | Yes |
| Weight (inc. batteries) | 449g |
|---|---|
| Dimensions | 122.4 x 92.6 x 69.8mm |
| Battery | Rechargeable Li-ion Battery LP-E17 |
I'm a first time camera user and I absolutely love my Canon EOS 250D.
Nice
Brand: Fujifilm
Model: XF 50mm f/2 R WR
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: Lens Mount FUJIFILM X
Zoom Type: Telephoto Zoom
Max Focal Length: 76mm Focal Lens
View Details →
Brand: FUJIFILM
Model: XF 35mm
Lense Type: Telephoto Zoom
Lense Mount: X-Mount Lens/APS-C Format
Zoom Type: Telephoto Zoom
Max Focal Length: 53mm Focal Lens
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 20.3 MP Megapixel
Video: 1920 x 1080
Connectivity: Wi-Fi connection
Sensor type: CMOS sensor
Warranty: 1 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Video camera
Megapixel: Megapixel
Video: 1920 x 1080
Connectivity: Hi-Speed USB, HDMI Mini Output
Sensor type: Sensitivity Sensor
Warranty: 01 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Video Camera
Megapixel: megapixels
Video: 1920 x 1080
Connectivity: USB, HDMI
Sensor type: CMOS Sensor
Warranty: 1 year warranty
View Details →
Camera type: DSLR Camera
Megapixel: 22.3 MP Megapixel
Video: 4K, 1080p
Connectivity: USB, HDMI Connectivity
Sensor type: CMOS Sensor
Warranty: 1 Years Warranty
View Details →
Camera type: DSLR Camera
Megapixel: 24.2MP
Video: Full HD Video
Connectivity: Wi-Fi
Sensor type: APS-C Sensor
Warranty: 1 year warranty
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 20.1M
Video: Full HD
Connectivity: Wi-Fi & NFC capabilities
Sensor type: BSI-CMOS
Warranty: Not Available
View Details →
Camera type: DSLR camera
Megapixel: 20.2 MP
Video: Full HD 1920 x 1080
Connectivity: Wi-Fi connectivity
Sensor type: CMOS AF sensor
Warranty: 03 Years Service Warranty
View Details →
Brand: Nikon Brand
Model: Nikon AF-S DX NIKKOR 18-300mm
Lense Type: ED VR Lens
Lense Mount: Format DX
Zoom Type: Focal Length 18 - 300mm
Max Focal Length: Maximum Aperture f/ 3.5-5.6
View Details →