| Camera type | DSLR Camera | |
|---|---|---|
| Megapixel | 18 Megapixel | |
| Video | MOV, MPEG format | |
| Sensor type | CMOS type | |
| Display type | 3 inch LCD | |
| Connectivity | USB, HDMI, Microphone | |
| Battery | Lithium Battery | |
| Warranty | 03 Years Service Warranty |
| Name | Canon EOS 1300D |
|---|---|
| Model | EOS 1300D |
| Price | Tk. 30,500 |
| Brand | Canon |
| Type | DSLR Camera |
| Showroom | Click Here |
| Remote control | No |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Wireless | Yes |
| Storage Type | Upgradable Memory |
|---|
| Camera type | DSLR |
|---|---|
| Sensor photo detectors | Yes |
| Sensor size | Diagonal: 2785, 23.2 x 15.4 mm |
| Sensor type | CMOS |
| Maximum shutter speed | 1/4000 sec |
|---|---|
| Built-in flash | Yes |
| Flash modes | Auto |
| Format | MOV, MPEG |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| ISO | ISO 100 - 6400 |
|---|---|
| White balance presets | Auto, Custom |
| Image stabilization | Yes |
| Custom white balance | Yes |
| Image Format | JPEG, RAW |
| Autofocus | Yes |
|---|---|
| Focal length | 18 - 55 mm |
| Lens Mount | EF-S |
| Screen Type | LCD |
|---|---|
| Screen Size | 3 inch |
| Live view | Yes |
| Weight (inc. batteries) | 485 g |
|---|---|
| Dimensions | 101 (W) x 128 (H) x 78 (D) mm |
| Battery | Lithium Battery |
Really I love this camera for It's great picture quality.
Brand: Sony Brand
Model: SEL35F14GM/QSYX
Lense Type: G Lens
Lense Mount: Sony E-mount
Zoom Type: 6x Power Zoom
Max Focal Length: 50mm Max Focal Length
View Details →
Camera type: DSLR Camera
Megapixel: 10 Megapixels
Video: Full HD
Connectivity: Wi-Fi, USB
Sensor type: CMOS Sensor
Warranty: 2 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 10 Megapixels
Video: HD recording mood
Connectivity: USB, HDMI Connectivity
Sensor type: CMOS sensor
Warranty: 1 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Video Camera
Megapixel: 2.2 Megapixel Camera
Video: AVCHD, MP4
Connectivity: Wi-Fi, HDMI, USB, Microphone Connectivity
Sensor type: BSI MOS Sensor
Warranty: 1 Years Warranty
View Details →
Camera type: DSLR Camera
Megapixel: 24.1 megapixel Camera
Video: MOV, MP4 type
Connectivity: USB, HDMI Connectivity
Sensor type: CMOS Sensor
Warranty: 3 Years Warranty
View Details →
Camera type: Video camera
Megapixel: Megapixel
Video: 1920 x 1080 Resolution
Connectivity: Wi-Fi capability
Sensor type: CMOS sensor
Warranty: 01 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Video camera
Megapixel: Megapixel
Video: 1920 x 1080 Full HD Video Resolution
Connectivity: Hi-Speed USB HDMI Headphone Jack Digital
Sensor type: MOS Sensor
Warranty: 01 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 20.3 Megapixel
Video: 1080p Full HD
Connectivity: USB, Micro HDMI, WiFi
Sensor type: CMOS Sensor
Warranty: 1 Years Warranty
View Details →
Camera type: DSLR
Megapixel: 8.2 Megapixel
Video: Full HD 1080p Video
Connectivity: USB, HDMI, Microphone, Wi-fi
Sensor type: CMOS Sensor
Warranty: 1 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: DSLR Camera
Megapixel: 6.3-Megapixel
Video: Full HD
Connectivity: Wi-Fi connectivity
Sensor type: CMOS Sensor
Warranty: 03 Years Service Warranty
View Details →